منابع انسانی پانچ کارت

منابع انسانی و برداشت ما از آن (قسمت اول)

منابع انسانی

نخستین بار مفهوم منابع انسانی در اوایل قرن بیستم به کار برده شد. این واژه شکل پیشرفته‌ای برای واژه‌هایی مانند پرسنل و کارمندان است که در محیط‌های تکامل یافته به کار می‌رود. این واژه به افرادی که در یک سازمان یا شرکت مشغول به کار هستند اطلاق می‌شود. اما تنها مفهومی که در بر می‌گیرد افراد نیستند. منابع انسانی به خاطر معنایی که به روابط کاری، ارزیابی عملکرد و احترام به افراد در سازمان‌ها می‌بخشید مورد توجه قرار گرفت. البته در ابتدای کار مخالفانی هم داشت. افرادی که معنی و مفهوم منابع انسانی را برابری افراد  با دارایی‌های یک سازمان در نظر می‌گرفتند. آن‌ها معتقد بودند این واژه باعث بوجودآمدن یک پیش‌زمینه‌ی فکری است که انسان‌ها را در حد منابع مالی پایین می‌آورد.

منابع انسانی پانچ کارت


بخوانید: هوش مصنوعی در مدیریت نیروی انسانی


منابع انسانی در دو دیدگاه

تکامل واژه‌ی منابع انسانی با تغییر نگرش به افراد شاغل در یک سازمان، (بیشتر از کارایی کوتاه مدت و پرداخت حقوق) به وجود آمد. در واقع افرادی که در هر سازمان مشغول به کار هستند به با ارزش‌ترین منبع آن تبدیل شده‌اند. در حال حاضر با دو دیدگاه خرد و کلان قابل تعریف است.

دیدگاه خرد: این مفهوم به هر فردی که در یک سازمان، خواه کوچک یا بزرگ فعال است اطلاق می‌شود. در واقع کارکنان قلب تپنده هر سازمان هستند. مفهوم خرد باعث به وجود آمدن برابری افراد و روحیه کار تیمی بین آن‌ها شده است.

دیدگاه کلان: سطح کلان به دپارتمان یا بخشی از یک سازمان که شامل تعدادی پرسنل است گفته می‌شود. افراد شاغل در این بخش خدماتی در حوزه منابع انسانی به سایر بخش‌ها ارائه می‌دهند.

منابع انسانی پانچ کارت

وظایف بخش منابع انسانی

با به وجود آمدن دیدگاه جدید منابع انسانی، وظایف جدیدی نیز برای این مفهوم در نظر گرفته شد. همچنین وظایف جدیدی نیز به مسئولیت‌های سنتی این دپارتمان افزوده شد.

وظایف سنتی: استخدام، اخراج، پرداخت حقوق

وظایف مدرن: ارزیابی عملکرد، رضایت، ایجاد انگیزه، مدیریت

این وظایف تنها محدود به کارکنان همین بخش نمی‌شود. در واقع خطوط مقدم یا همان بخش‌هایی که از کارکنان گزارش عملکرد دریافت می‌کنند نیز مسئول دستیابی به اهداف بخش منابع انسانی هستند. خطوط مقدم به مدیرانی گفته می‌شود که بیشترین تعامل را با افراد دارند و از راه‌های ایجاد انگیزه در آن‌ها به خوبی اطلاع دارند. بخش مورد بحث داده‌های مورد نیاز برای دستیابی به اهداف کلان سازمان را برای خطوط مقدم فراهم می‌کند.

منابع انسانی پانچ کارت


بخوانید: نرم‌افزار حقوق و دستمزد پانچ کارت


در قسمت بعد

در قسمت بعدی این مطلب می‌توانید مسیر تکامل این مفهوم را مطالعه کنید. شاید برای شما جالب باشد که پانچ کارت مرتفع کننده وظایف سنتی دپارتمان منابع انسانی است. علاوه بر این وظایف مدرن نیز به‌مرور در این نرم‌افزار گنجانده می‌شود. مباحثی مانند فیدبک روحیه پرسنل، ارزیابی عملکرد از طریق مسیر توسعه گالوپ و دیگر الگوریتم‌های ارزیابی عملکرد پرسنل در دسترس قرار خواهد گرفت. با ثبت‌نام در پانچ کارت به‌سادگی می‌توانید با این امکانات بیشتر آشنا شوید.


دانلود اپلیکیشن پانچ کارت

 

پانچ کارت

 

google

 


 

 

پرسش و پاسخ

مطالب پر بازدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست